CV

Utbildning:


2012-2014     MFA, Smyckekonst, Högskolan för design och konsthantverk, Göteborgs Universitet

2009-2012     BFA, Smyckekonst, Högskolan för design och konsthantverk, Göteborgs Universitet

2015              Konstnärlig gestaltning av det offentliga rummet, 15 hp, Göteborgs Universitet

2011              Praktik hos guldsmedsmästare Peter de Wit, Linköping

2008-2009     Konst- och bildvetenskap, 60 hp, Göteborgs Universitet

2008              Kulturvetenskap, 30 hp, Lunds Universitet

2005-2007     Göteborgs Konstskola, Göteborg

2003-2004     Nordiska konstskolan, Kokkola, Finland



Utställningar:


2020              Vi kommer behövas, vi kommer förbrukas, Teatergalleriet, Kalmar (separat)


2019              Vi kommer behövas, vi kommer förbrukas, Göteborgs Konstförening (separat)

                      Craft day, Konstepidemin, Göteborg


2018              Du är ett land, Galleri 21, Malmö (separat)

  Ögonstenar, Platina, Stockholm

  Ögonstenar, VIDA Museum, Öland

  Relics of Nature, Galerie Beyond, Antwerpen

                     

2017              Ögonstenar, Galleri Kammaren, Lund

  A Day Away, ATTA Gallery, Bangkok, curerad av Hnoss Initiative


2015              Koppla, Trädgårdsföreningen, Göteborg

                      Summer Open Call, Two Little Birds, Göteborg

                      Talente Competition 2015, München

  Nu, Konsthantverkarna, Stockholm, curerad av Mia E. Göransson


2014              Move, Konstepidemin, Göteborg

                      Enmarcamos, Amaranto Joies, Barcelona

                      X HDK 14, examensutställningen, Högskolan för Design och Konsthantverk


2013              Pushing Boundaries & Chasing Challenges, Beijing International Contemporary Metal Art Exh.

                      Joya Contemporary Jewellery Fair, Barcelona

                      Our Time, Pilestræde 42, Köpenhamn, Danmark

                      Avtryck, Projektrummet, Nääs konsthantverk, Floda (separatutställning)

                      Galerie Marzee Presents Young Nordic Jewellers, Søylegaleriet, Oslo, Norge

                      Smyckat, Kulturen, Lund


2012              Shaped, galleri Four, Göteborg

                      Gravitation, galleri Oro, Göteborg

                      Maxa dagen, Högskolan för design och konsthantverk, Göteborg


2011              Vårutställning, Stadsbiblioteket, Göteborg

                      Stilleben, Projektrummet, Nääs Konsthantverk, Floda


2008              Ung Konst, Galleri Estetica, Malmö

                      Månadens konstnär, Kalmar konstmuseum, Kalmar


2007              Elevutställning, Göteborgs konstskola, Göteborg

                      Sydosten, Kalmar konstmuseum, Kalmar


Stipendier:


2019              Grez-stipendiat, Stiftelsen Anna Ahrenbergs fond     

                      Pronto projektstöd, Göteborgs Stad

2014              Projektstipendium, Göteborgs Slöjdförening

                      Inga och Ove Blidbergsfond, Göteborgs slöjdförening

2013              J.L. Eklunds stipendiefond

2012              Otto och Charlotte Mannheimersfond

                      Einar Forseths fond, Göteborgs slöjdförening

2010              Otto Säfströms minnesfond

                      Estrid Ericsons Stiftelse



Offentlig gestaltning:


2017              Förvandlingen, Nya Torskolan, Torsås Kommun



Representerad:


2019              Västra Götalandsregionen